O nás

Zveme Vás do motorkářského klubu „Pekelné doly“ v unikátním prostředí největšího pískovcového podzemí v Evropě, v nádherné přírodě Lužických hor blízko rekreační oblasti Máchovo jezero,resp. Sloup v Čechách.

Celková plocha jeskyní přibližně 3500 m2, motorky mohou vjet dovnitř, teplo zajištěno ! 12° C !

Klub Pekelné doly Vás žádá, abyste okolními obcemi projížděli opatrně.

Platba vstupného – je stanovena na 60,- Kč na osobu nad 10 let pro nemotorkáře. Motonávštĕvníci mají v motoklubu vstup zdarma. Platba kartou není možná, jelikož je u nás velice špatný přenos dat pomocí internetu.

Trocha Historie

Pekelné doly známé také jako Lindavské kostely jsou rozsáhlé podzemní prostory a chodby v údolí říčky Svitávky. Nachází se mezi vesnicemi Velenice a Svitava, v podhůří Lužických hor blízko rekreační oblasti Máchovo jezero. Největší pískovcové uměle vytvořené podzemí v Evropě vzniklo v 18. století za dob hraběte Kinského. Voda k pohonu strojů protékala vytesaným 350 m dlouhým náhonem skrze skalní meandr řeky.
Vchod do jeho systému je úzkým schodištěm ve skále nad silnicí naproti bývalé brusírně zrcadel. Další vchody leží na břehu říčky a jeden z těchto vchodů je velkou dómovitou prostorou skalního lomu.

Jižně od brusírny stoupá lesní cesta k zchátralému objektu tzv. Velenických komor. Původně byly soustavou pískovcových lomů pro sklářskou výrobu. Komory jsou vysoké 2 – 4 m a táhnou se 100 m do pískovcového masívu. Celková plocha jeskyní činí přibližně 3500 m2. V jeskyních je stálá teplota 12° C.

Jeskyně se proslavily natáčením pohádky „S čerty nejsou žerty“ v roce 1984.   Také se zde natáčely záběry do Amerického filmu “Salomon Kane“ v roce 2009 a záběry do spousty dalších krásných českých pohádek. U fotky náhonu výše jsou přímo záběry z pohádky Nejkrásnější hádanka.

A to jsou už naši čerti 😀


V minulosti se tu pořádaly různé akce, a to nejen pro motorkáře, kteří mohou vjet dovnitř na svých strojích.